Kategoriler
Basında Torbala

torbala@dünya

Türkiye’nin en yeni EDT alışveriş platformu torbala.com 6 ay süren altyapı çalışmalarının ardından Pazaryeri uygulamasını yürürlüğe soktu. Hedeflediği mağaza sayısına ulaşan Pazaryeri’nde dileyen satıcı torbala.com’un altyapısını kullanıp EDT sektörüne uygun dilediği ürünü satabiliyor. Müşteriler ise satın alacakları ürünü onlarca ayrı mağazadan kıyaslayıp torbala.com güvencesiyle temin edebiliyor.

Türkiye’nin en yeni EDT alışveriş platformu torbala.com 6 ay süren altyapı çalışmalarının ardından Pazaryeri uygulamasını yürürlüğe soktu. Hedeflediği mağaza sayısına ulaşan Pazaryeri’nde dileyen satıcı torbala.com’un altyapısını kullanıp EDT sektörüne uygun dilediği ürünü satabiliyor. Müşteriler ise satın alacakları ürünü onlarca ayrı mağazadan kıyaslayıp torbala.com güvencesiyle temin edebiliyor.

Türkiye’de hızla gelişip büyüyen sektörlerden biri de e-ticaret. Avrupa ülkeleriyle kıyasla daha gidecek yolumuz olsa da, Türkiye’de e-ticaret sektörü birçok sektöre göre heyecan verici bir büyüme potansiyeli taşıyor.

E-ticaret işlemleri Türkiye’de ancak toplam Toptan ürün satışlarının yüzde 2’sine bile ulaşmamış durumda. İngiltere’de bu oranın yüzde 15-16’ya, kıta Avrupa’sında ise yüzde 7-8’e ulaştığını göz önüne alırsak sektördeki büyüme potansiyelinin ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılıyor. Türkiye’de EDT pazaryeri denilince akla gelen ilk şirket torbala.com. Torbala.com Kuru gıdadan Elektroniğe, Sarf malzemeden temizlik ürününe kadar binlerce ürünün satıldığı dev bir e-toptan platformuna dönüşmüş durumda. torbala.com’daki son gelişmeleri şirketin yöneticisi Burak ÖZBEK ile konuştuk.


* Torbala.com’u tanımlayın desem nasıl tanımlarsınız, e-ticaret sitesi doğru bir tanım mı?


Torbala.com yalnızca bir e-ticaret sitesi değil.

Alış-veriş alışkanlıklarımızı kökünden değiştiren yeni bir yaşam tarzı. Sadece toptanda değil; müşteri edinmeden tedarikçi bulmaya kadar hatta ödeme sistemlerine kadar birçok sektörü dönüştüren bir platform. 


* Peki, nasıl yapıyorsunuz bunu, detay verebilir misiniz?


Türkiye’nin neresinden olursa olsun, alıcıyı ve satıcıyı bir bilgisayar ya da akıllı telefon ekranına sığan dev bir alışveriş merkezinde buluşturarak.

İddiamız, Türkiye’de satılan veya ileriki hedeflerimizde yurtdışından tedarik edilen EDT sektöründe kullanılan her ürünün bu platformda bulunabilmesi.

Bunun için torbala.com ürünün üreticisini veya satıcısını buluyor platformuna satıcı olarak kaydediliyor (mağaza açılıyor) ve ürününü kullanan firmalara torbala.com güvencesiyle ürünlerini satıyor.

Kısaca; Türkiye’nin en gelişmiş, en kolay alışveriş yapılan EDT Pazaryeri olarak düşünebilirsiniz burayı.

* Her dileyen torbala.com üzerinden ürün satabilir mi?


Belli başlı kriterlerimiz söz konusu marka ya da esnafın bizim güvenirlilik kriterlerimize uyması gerekiyor. Çünkü o malın ve müşterinin arkasında biz duruyoruz. Bizim platformumuz satılan ürünün arkasında duruyor.


* Güvenirlilik kriterleriniz neler?


Ürünün iadesi kolay olmalı.

Sahte, kötü, bozuk ürün olmamak zorunda.

Ayrıca söz verildiği tarihte ürünün teslim edilmesi de çok önemli. Müşteri vaadinin arkasında durulması zorunluluk bizde.

Bu süreci arkada sanal olarak takip ediyoruz. Mağazaya ilk ziyaretten siparişe, oradan teslimata kadar tüm süreci A’dan Z’ye takip eden bir sisteme sahibiz.


* Toptan sektörüne rakip misiniz?


Toptanın rakibi değiliz. Aksine konvansiyonel toptanı tamamlıyoruz. Sektörün daha fazla büyümesi ve gelişmesi için çalışıyoruz. Kaçınılmaz dijital dönüşüme öncülük ediyoruz. Biz yerleşik toptan sektörünün kullanabileceği, yararlanabileceği bir platformuz.

Torbala.com bir satış kanalı olmasının yanı sıra aynı zamanda çok çok önemli bir tanıtım mecrası. Buraya her ay EDT ihtiyacı olan birçok ziyaretçi geliyor. Bundan daha büyük bir tanıtım mecrası olabilir mi? Mesela bir markanın ürünlerine bakan tüketiciler başka hangi markalara bakıyor, fiyatta ne kadar hassaslar, ne tür yorumlar yapmışlar. Platformda yer alan şirketlerle bu bilgileri paylaşarak, markalarını doğru konumlamalarına yardımcı oluyoruz. 

* Tüketici açısından bakıldığında da kıyaslama için fırsat değil mi?


Fiziksel bir tedarikçiye girdiğiniz zaman ya da size bir satış temsilcisi geldiği zaman sadece o temsilcisinden görüş ve yönlendirme almak mümkün oluyor. Halbuki torbala.com’da ürünleri karşılaştırmak, fiyat bilgilerini araştırmak ve müşterinin bağımsız yorumlarını okuyarak satın alma kararını daha sağlıklı vermek olası.

Bizim platformumuz aynı zamanda bir doğrulama platformu. 

* Pazaryeri torbala.com’a ne kattı?


Torbala.com’u Türkiye’de EDT ticaretinin döndüğü bir platform olarak görüyoruz. Bu platformun kaldıracı olan kargo, ödeme, pazarlama, mağaza açma hizmetlerini bütün sektöre, tüm ürün üretici ve satıcılara açıyoruz. Orada yaklaşımımız da çok net. Odağımızda Pazaryerinden ürün alacaklar var.


* 2018’ten bu yana Pazaryeri’nde neler yaşandı?


2018’te testlere başladık. Ancak tam anlamıyla 2019 başında faaliyete geçtik. Şu anda hedeflenen rakamların üzerinde kayıtlı mağazamız var. Bu rakam katlanarak büyüyor. 

* Torbala.com nasıl gelir sağlıyor Pazaryeri’nden?

Torbala.com açılan mağaza ücretlerinden ve oluşan KDV dışı sepet tutarlarından % 5-10 arasında pay alıyor. Toptandaki dijital dönüşümde yol aldıkça e-toptanın toplam EDT sektörü içerisinde alacağı payın ve gelirlerin, dolayısıyla hem iş ortağımız olan marka ve mağazaların hem de bizim karlılığımızın artması kaçınılmaz. Bu gelişmeden herkesin kazançlı çıkacağı bir modelimiz var. 


* Bu fikir nereden çıktı?

Fikir aslında bir ihtiyaçtan bir sorundan ortaya çıktı. Ben tarımsal üretim yapan bir aileden geliyorum. O yüzden ürün üretiminin ve satışının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Yaşanan en büyük problem üretilen ürünün çok ucuza satılıp, son tüketiciye ise çok pahalıya satılmasıydı. Burada bir değer üretmem gerektiğini gördüm ve bu ürünleri nasıl daha iyi fiyata alır ve nasıl satırımın cevabını aradım. Bütün bu süreci tek başımıza gerçekleştirmenin neredeyse imkânsız olduğunun bilincinde olarak, çok uzun zamandır platformu, diğer satıcılara da açmayı düşündüm. Ama teknolojik olarak bu ölçekte bir Pazaryeri platformu oluşturmanın zor olacağını da biliyordum. Sadece altyapıyı 6 ayda tamamlayabildik.


* Pazaryeri’nde sorun çıkarsa nasıl çözüyorsunuz?


Müşteri direkt bize ulaşıyor. Biz hangi mağazanın ürününü veremediğini görüyoruz. Tedarikçi merkezimiz hemen o mağazayı arıyor ve gerekli uyarılarda bulunuyor. 

* Pazaryeri mağazalara nasıl fırsatlar sunuyor?


Tek bir mağazaya sahip bir tedarikçi veya üretici olduğunuzu düşünün. Fiziksel olarak satış yapabileceğiniz alan, sizin coğrafi konumunuzla sınırlı. O tek mağazayı torbala.com’un Pazaryeri’nde açtığınızda ise hedef kitleniz bir anda tüm Türkiye oluyor. Bir diğer deyişle torbala.com olarak herhangi bir mağazaya ya da markaya, tek bir tuşla hatırı sayılır rakamlar ile ifade edilen potansiyel bir ziyaretçi ve müşteri kitlesine erişme olanağı sunuyoruz.

Sadece bununla da sınırlı kalmıyoruz. Satış cirolarını artırmalarına ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmak adına iş zekası anlamında da destek olmaya çalışıyoruz. Ürünlerini daha iyi pazarlamak ve satmak için gerekli olan analitik datamızı üye mağazalarımıza açarak, müşteri davranış biçimlerine dair yönlendirmelerde bulunuyoruz.

* Burak Bey, yaptığınız işte ödeme ve teslimat çok önemli. Burada sizi diğer şirketlerden ayrıştıran özellikler neler? 

Evet çok önemli bir konu, Ödeme konusunda faaliyet gösterdiğimiz sektörde genel olarak çek ve vadeli ödeme sistemi hâkim veya hâkimdi. Biz piyasada nakit ödeme sistemi kullanmaya önem gösterdik alıcı ödemesini ürünü aldığında yapıyor ve ürün teslim edildiğinde ise bizde firmaya ödememizi yapıyoruz. Bu sektöre getirdiğimiz aslında can suyuydu. Biliyorsunuz son dönemlerde bir ekonomik kriz yaşadık. Bu krizde en çok etkilenen sektör toptan perakende sektörü oldu. Sebebi ise vadeli alıp vadeli satmalarından kaynaklı nakit sıkışıklığı biz nakit ödemeyi özendirerek azaltmaya çalıştık.

Teslimata gelecek olursak hali hazırda bizde kayıtlı satıcılarımız lojistik sürece sahipler. Zaten firmalar ürün teslimatlarını kendi araçları ile yapıyorlar. Biz sadece teslimat süreçlerini ve soğuk zinciri takip ediyoruz. Riski paydaşlarımız ile paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir